Specyfikacja:
Waga ze skuwką: 21,8 g
Waga bez skuwki: 13,1 g
Skuwka wciskana na korpus pióra na głębokość 31 mm
Długość pióra ze skuwką: 147 mm
Długość pióra bez skuwki: 125 mm
Średnica korpusu: 10 mm
Długość sekcji: 20 mm
Długość stalówki: 16,5 mm
Stalówka w rozmiarze M
Materiał: metal
Średnia cena: 54,50 zł
Pierwsze wrażenie:
Pióro wygląda naprawdę przyjemnie. Jego obły kształt przypomina nieco cygaro, a czarny matowy lakier jest przyjazny dla oka. Klips przy skuwce był dla mnie największym zaskoczeniem, gdyż jest na sprężynie. Wiele droższych piór nie może się poszczycić taką konstrukcją. Sama skuwka zamyka się i otwiera z wyraźnym nieprzyjemnym kliknięciem, jakby coś pękło. Metalowy gwint pomiędzy korpusem a sekcją sprawia, że w trakcie rozkręcania/skręcania pióra naszych uszu mogą dosięgnąć nieprzyjemne piszczące dźwięki. Ciekawym rozwiązaniem jest sprężynka umiejscowiona na końcu korpusu. Umożliwia ona przenoszenie zapasowego krótkiego naboju z atramentem, który nie lata w środku jak oszalały. Bardzo przemyślane rozwiązanie. Sekcja pióra jest delikatnie wyprofilowana, co zdecydowanie pomaga w pewnym chwycie. Zarówno ona jak i stalówka pokryte są czarnym błyszczącym lakierem.
Wzór na ocenę wstępną pióra:
Klips przy skuwce to czysta poezja. Jest tak skonstruowany aby nie zostawiać po sobie śladu. Za to z radością przyznaję 1 punkt.
Pióro, niestety, nie jest przystosowane do wykorzystywania konwertera. 0 punktów.
Do pióra został dołączony jeden długi nabój z niebieskim atramentem. Za to 1 punkt.
Pelikan Jazz współpracuje z nabojami w typie international, co zasługuje na 1,5 punktu.
Stalówka posiada logo firmy, czyli słynnego pelikana karmiącego młode. Brak natomiast oznaczenia rozmiaru stalówki (M). Za to należy się 1 punkt.
Podkładamy dane pod wzór:
Ocena Wstępna Pióra wynosi 8,25
Czas na testy pisania i wydajności pióra.
Test pióra na papierze Rhodia 80 g/m2, atramentem Edelstein Onyx.
Pióro jest lekkie i pisze się nim bardzo swobodnie. Wyprofilowana sekcja wygodnie układa się pod palcami. Jest jednak dosyć wąska, więc użytkownikom o większych dłoniach może nie podpasować. Korpus pióra jest na tyle długi, że nie potrzeba nasadzać na niego skuwki. Jeśli jednak zajdzie taka konieczność, ta nie będzie przeważać, gdyż jest dosyć lekka. Stalówka w tym piórze jest dostępna tylko w jednym rozmiarze (M). Przy pisaniu nie skrobie, ale szura. Jak na swój rozmiar uważam, że należy raczej do tych suchych. Jej elastyczność jest widoczna, ale bez brawury. Pozwala pogrubić linię około dwa razy. Przepływ atramentu jest bardzo dobry (1 punkt). Bez nacisku pióro radzi sobie doskonale.
Wzór na pomiar wydajności pióra przedstawia się następująco:
Ilość napisanych słów mierzę, napełniając atramentem jedynie sekcję pióra i sprawdzam na ile "kałamarzy" wystarczy.
Pelikan Jazz osiągnął zacny wynik 677 "kałamarzy".
Mamy zatem:
Wydajność pióra wynosi 67,7
Ocena Końcowa to suma OWP i WP, czyli:
8,25 + 67,7 = 75,95
Pióro Pelikan Jazz Noble Monochrome Black zdobyło w teście 75,95 punktu.
Pelikan po raz kolejny dowiódł, że renoma firmy jest ważniejsza niż koszty. Konstrukcja pióra jest przemyślana, jakość wykonania zadowalająca a właściwości piśmiennicze biją na głowę niektóre droższe pióra konkurencji. Czy polecam Pelikana Jazz? Absolutnie tak. Zadowoli nie tylko użytkowników targających plecak do szkoły, ale również osoby, które dużo i często piszą, czy to w pracy czy w kawiarni na serwetkach. ;)