Specyfikacja:
Waga ze skuwką: 13,6 g
Waga bez skuwki: 8,7 g
Skuwka wciskana na korpus pióra na głębokość 32 mm
Długość pióra ze skuwką: 127 mm
Długość pióra bez skuwki: 122,5 mm
Średnica korpusu: 11,5 mm
Długość sekcji: 14 mm
Długość stalówki: 20 mm
Stalówka w rozmiarze F
Materiał: żywica
Średnia cena: 548 zł
Pierwsze wrażenie:
Pióro wygląda przepięknie. Chromowane elementy nadają mu blasku a niebieska żywica zachwyca głębią koloru i niepowtarzalnością wzoru na korpusie. Zaskoczeniem są krótka sekcja i drobna wąska stalówka, które na pierwszy rzut oka nieco zaburzają harmonię całości, ale szybko się do nich przyzwyczaiłem. Czarna końcówka korpusu służy do odciągania tłoczka i działa wyśmienicie. Skuwka jest zakręcana niecałym jednym obrotem.
Wzór na Ocenę Wstępną Pióra z tłoczkiem:
Klips skuwki jest niestety na tyle sztywny, że zostawia na kartce wyraźną linię wgniecenia. Przyznaję za to 0,25 punktu.
Do pióra nie jest dołączony żaden atrament, więc przyznaję za to 0 punktów.
Stalówka nie zachwyca może swoim designem, ale posiada grawerunek z nazwą i logiem marki oraz oznaczenie grubości. Za to 1 punkt.
Podkładamy dane pod wzór:
Ocena wstępna pióra wynosi 0,22
Czas na testy pisania i wydajności pióra.
Test pióra na papierze Rhodia 80 g/m2, atramentem Edelstein Onyx.
Piórem pisze się jedwabiście gładko. Jego niewielka waga nie męczy ręki a mała stalówka śmiga po papierze jak sportowe autko. Skuwka nasadzona na korpus nie tylko wydłuża pióro, ale również chroni pokrętło pompki przed przypadkowym przekręceniem go. Największą wadą jest krótka sekcja, która sąsiaduje z drobnym, co prawda, ale jednak, gwintem zakręcania skuwki. Może ona powodować dyskomfort u osób z większymi palcami. Jej delikatne wywinięcie przy stalówce zapobiega jednak przypadkowemu zsunięciu się palców. Sama stalówka jest na tyle elastyczna, że pozwala na wyraźne pogrubienie linii, choć jej możliwości są ograniczone. Jej rozmiar F umożliwia stawianie małych liter bez ryzyka zlewania się ze sobą. Przepływ atramentu jest bardzo dobry (1 punkt) a napisany tekst bardzo sprawnie schnie na papierze.
Wzór na pomiar wydajności pióra przedstawia się następująco:
Ilość napisanych słów mierzę, napełniając atramentem jedynie sekcję pióra i sprawdzam na ile "kałamarzy" wystarczy.
Atramentu starczyło na 712,5 "kałamarza".
Tak więc:
Wydajność pióra wynosi 71,25
Ocena Końcowa to suma OWP i WP, czyli:
0,22 + 71,25 = 71,47
Pióro Pelikan M205 Blue Marbled zdobyło 71,47 punktów
Ponieważ pióro nie posiada opcji zasilania nabojami, należy raczej do tych gabinetowych. Szereg jego zalet, takich jak wydajność czy mała waga, sprawiają, że używa się go z prawdziwą przyjemnością. Do tego jakość wykonania jest na najwyższym poziomie, tak samo jak niezawodność. Gdybym miał je porównać do samochodu, byłby to zapewne mercedes 190. Polecam to pióro każdemu, kto szuka solidnego narzędzia, które będzie mu wiernie służyło przez kolejne lata i tysiące zapisanych stron.