Specyfikacja:
Waga ze skuwką: 14,6 g
Waga bez skuwki: 10,2 g
Skuwka wciskana na korpus pióra na głębokość 28 mm
Długość pióra ze skuwką: 137 mm
Długość pióra bez skuwki: 122 mm
Średnica korpusu: 21 mm
Długość sekcji: 26 mm
Długość stalówki: 15 mm
Stalówka w rozmiarze: 0,5
Materiał: plastik
Średnia cena: 57,08 zł
Pierwsze wrażenie:
Pierwszy raz mam do czynienia z japońskim piórem, i Platinum Prefounte wygląda naprawdę ciekawie. Choć sprawia wrażenie kolejnego tandetnego plastikowego pisadła, to po uważnym przyjrzeniu się odkryjemy, że to poważny błąd. Plastik, z którego zostało wykonane jest grubszy niż się spodziewałem i starannie wykończony. Transparentna czerwień skuwki i korpusu ma głęboki odcień, a metalowy klips ujmuje mu nieco z jego taniego wyglądu. Przezroczysta sekcja pozwala nam obejrzeć spływak, co przydaje się, szczególnie, przy czyszczeniu pióra. Stalówka nie ma klasycznego kształtu, ale nowoczesny, pasujący do stylistyki. Rozmiar pióra powinien zadowolić właścicieli dużych dłoni, podobnie, jak długa sekcja. Niska waga pióra sprawia, że nie męczy ręki podczas notowania. Ciekawostką jest też technologia zamknięcia skuwki SLIP & SEAL, która, jak możemy przeczytać na wykresie zamieszczonym do pióra, zapewnia odparowanie atramentu na poziomie zaledwie 30% w skali całego roku!
Wzór na Ocenę Wstępną pióra:
Klips przy skuwce jest umiarkowanie sztywny. Jest też wykonany z taką starannością, że nie zostawia wgniecenia na kartce. Za to z radością przyznaję 1 punkt.
Niestety, do pióra nie został dołączony konwerter i musiałem się w niego zaopatrzyć sam. W przypadku Platinum Prefounte jest to dodatkowy koszt w okolicach 45 zł. Za to przyznaję 0 punktów.
Do pióra został za to dołączony 1 nabój z atramentem, za co należy się 0,5 punktu.
Do Prefounte pasują niestety tylko dedykowane naboje Platinum. Za to 1 punkt.
Stalówka, jak sama nazwa wskazuje, wykonana jest ze stali. ;P Posiada oznaczenie rozmiaru oraz wygrawerowaną literę p. Za to 1 punkt.
Podkładamy dane pod wzór:
Ocena Wstępna Pióra wynosi 6,13
Czas na testy pisania i wydajności pióra.
Test pióra na papierze Rhodia 80 g/m2, atramentem Edelstein Onyx.
Rozmiar i waga pióra czynią z niego najlepszego przyjaciela pisarza, dziennikarza, ucznia, urzędnika itp. Pedantom może nie przypaść do gustu delikatny próg pomiędzy sekcją a korpusem, ale jest on przynajmniej wyoblony. Stalówka należy do tych mokrych. Pracuje na papierze niemal bezszelestnie z przyjemnym maślanym feedbackiem. Spodziewałem się dużo gorszej pracy i byłem naprawdę miło zaskoczony. Nie pozwala jednak na znaczne pogrubienie kreski. Przepływ atramentu w Platinum Prefounte jest bardzo dobry i za to należy się 1 punkt. Muszę przyznać, że właściwości piśmiennicze tego pióra bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły, chociaż nie tak, jak jego wydajność, ale o tym zaraz.
Wzór na pomiar wydajności pióra przedstawia się następująco:
Ilość napisanych słów mierzę, napełniając atramentem jedynie sekcję pióra i sprawdzam na ile "kałamarzy" wystarczy.
Platinum Prefounte okazał się klasycznym Japończykiem pracującym ponad miarę. Osiągnął imponujący wynik 1223 "kałamarzy".
Tak więc:
Wydajność pióra wynosi 122,3
Ocena Końcowa to suma OWP i WP, czyli:
6,13 + 122,3 = 128,43
Pióro Platinum Prefounte zyskało w teście 128,43 punktów
Powiem szczerze, że nie spodziewałem się fajerwerków po tak tanim produkcie. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony, że może być jednak tanio i dobrze. Japoński kunszt jest odczuwalny w tym piórze na każdym polu, od wykonania po właściwości. Polecam je każdemu, niezależnie od preferencji, bo jest to dla mnie fenomen na skalę światową. Mam nadzieję, że przyjdzie mi kiedyś posiadać droższy model marki Platinum, choć istnieje ryzyko, że resztę moich piór, wyrzucę wtedy do śmieci. ;)