Specyfikacja:
Waga ze skuwką: 22,9 g
Waga bez skuwki: 14,3 g
Skuwka wciskana na korpus pióra na głębokość 27 mm
Długość pióra ze skuwką: 134 mm
Długość pióra bez skuwki: 123 mm
Średnica korpusu: 11 mm
Długość sekcji: 30 mm
Długość stalówki: 16,5 mm
Stalówka w rozmiarze F
Materiał: metal
Średnia cena: 43,07 zł
Pierwsze wrażenie:
Pióro wygląda naprawdę solidnie. Prosta forma jest jego zdecydowaną zaletą. Allure posiada rozmaite warianty kolorystyczne ale ja skusiłem się na wersję w szarym moro. Metalowy korpus i taka sama skuwka podkreślają wrażenie solidności chociaż dodają mu też nieco masy. Na dolnej krawędzi skuwki został zamontowany chromowany pierścień z wygrawerowanym napisem WATERMAN z jednej strony oraz FRANCE z drugiej. Klips nie jest szczególnie sztywny i patrząc na jego konstrukcję nie sądzę aby czynił jakiekolwiek spustoszenie na kartce. Skuwka jest wciskana z odczuwalnym kliknięciem. Najbardziej w całym piórze spodobała mi się sekcja. Jest długa i wyprofilowana, z wyraźnym wywinięciem przy stalówce. Dzięki temu użytkownik sam może zadecydować w którym miejscu chce trzymać ją palcami. Wydaje mi się, że rozmiar pióra jest wystarczający nawet dla właścicieli dużych dłoni ale w razie czego zawsze można nasadzić skuwkę na korpus. Chociaż to sprawi, że wyważenie pióra wyraźnie się zmieni. Stalówka nie jest ani mała ani duża. Taka, myślę, w sam raz na pióro tego kalibru.
Wzór na Ocenę Wstępną pióra:
Klips przy skuwce nie jest szczególnie sztywny i jest tak skonstruowany aby nie zostawiać wgniecenia na kartce, Za to z radością przyznaję 1 punkt.
Niestety, do pióra nie został dołączony konwerter i musiałem się w niego zaopatrzyć sam. W przypadku Waterman Allure jest to dodatkowy koszt w okolicach 35 zł. Za to przyznaję 0 punktów.
Do pióra został za to dołączony 1 nabój z atramentem, za co należy się 0,5 punktu.
Do Allure pasują niestety tylko dedykowane naboje Watermana. Za to 1 punkt.
Wykonana ze stali stalówka posiada logotyp i nazwę marki, rozmiar oraz napis PARIS. Za to przyznaję 1 punkt.
Podkładamy dane pod wzór:
Ocena Wstępna Pióra wynosi 8,12
Czas na testy pisania i wydajności pióra.
Test pióra na papierze Rhodia 80 g/m2, atramentem Edelstein Onyx.
Piórem Waterman Allure pisze się przyjemnie. Stalówka gładko sunie po papierze z wyczuwalnym feedbackiem. Sekcja jest bardzo wygodna i gładko przechodzi w korpus, więc nawet osoby czepialskie nie powinny narzekać. Wywinięcie sekcji przy stalówce jest wyraźne i nie pozwoli palcom zsunąć się niżej. Waga pióra nie jest może bardzo duża ale po dłuższym pisaniu daje o sobie znać. Szczególnie jeśli na korpus nasadzona jest skuwka. Stalówka należy raczej do tych mokrych ale jest na tyle elastyczna, że pozwala pogrubić kreskę mniej więcej dwa razy. Przepływ atramentu jest bardzo dobry (1 punkt). Bez nacisku stalówka radzi sobie wyśmienicie.
Wzór na pomiar wydajności pióra przedstawia się następująco:
Ilość napisanych słów mierzę, napełniając atramentem jedynie sekcję pióra i sprawdzam na ile "kałamarzy" wystarczy.
Waterman Allure osiągnął zaskakujący wynik 772 "kałamarzy".
Mamy zatem:
Wydajność pióra wynosi 77,2
Ocena Końcowa to suma OWP i WP, czyli:
8,12 + 77,2 = 85,32
Pióro Waterman Allure zdobyło w teście 85,32 punktu.
Jest to pierwsze pióro Watermana jakie miałem przyjemność testować i muszę przyznać, że jestem usatysfakcjonowany. Pióro jest solidne, nie udaje droższego niż jest i ma zadowalające mnie osiągi. Warto wspomnieć, że Allure jest sprzedawane nie tylko w różnych wariantach kolorystycznych i wykończeniowych ale również w różnych zestawach. To czyni je nie tylko lojalnym przyjacielem każdego pisarza ale również idealnym prezentem dla każdego, kto dużo i często pisze. Pamiętajcie o tym przed Świętami. ;)