Marka Waterman, tak silnie kojarzona z Francją, ma swoje korzenie w Ameryce, a dokładniej w Nowym Jorku, gdzie w 1883 roku Lewis Edson Waterman założył manufakturę piór wiecznych. To on opatentował formę pióra wiecznego, jaką znamy do dzisiaj. Firma rozwijała się w błyskawicznym tempie. W 1926 roku część produkcji przeniesiono do Francji, a w 1967 roku już przeważającą jej część. Sam Lewis Edson Waterman umarł w 1901 roku na Brooklynie. Marka Waterman zyskała wielką renomę i stała się symbolem prestiżu i elegancji. Warto nadmienić, że jest również w posiadaniu marki Parker.
Butelka Watermana jest tak charakterystyczna, że nie idzie jej pomylić z żadną inną marką. Wykonana z grubego szkła posiada specyficzne skośne ścianki boczne, umożliwiające postawienie jej na boku, aby ułatwić zaczerpnięcie atramentu. W tym celu posiada również krótką i szeroką szyjkę, zakręcaną twardą plastikową nakrętką. Na przedniej ściance naklejono etykietę z nazwą marki i koloru, oraz pojemnością butelki (w przypadku Watermana jest to zawsze 50 ml).
Wymiary butelki to:
38 mm długości u podstawy
63 mm w najdłuższym miejscu
37 mm szerokości
65 mm wysokości
Ocena Wstępna Atramentu wygląda następująco:
Butelka jest zmyślna i elegancka. Jej kanciaste kształty, przypominające plaster miodu wyróżniają ją z tłumu. Do tego posiada dodatkową funkcję, więc zasługuje na 6 punktów.
Mysterious Blue nie posiada mieniących się cząsteczek, zatem otrzymuje 0 punktów za shimmering.
Średnia cena atramentu wynosi 46,58 zł.
Mamy zatem:
Ocena Wstępna Atramentu to 6,44
Czas na testy terenowe. Do testu, jak zawsze, wykorzystuję papier Rhodia (80 g/m2) i pióro Jinhao x450.
Czas schnięcia atramentu zatrzymał się na 25 sekundach dla cienkiej linii, jednak w przypadku grubej wyniósł już ponad 30 sekund. Daję 0 punktów.
Przepływ Mysterious Blue oceniam jako bardzo dobry. Atrament zawarty jedynie w sekcji pióra wystarczył na napisanie 460 "kałamarzy". Otrzymuje za to 1,5 punktu.
Za butelkę o pojemności 50 ml przyznaję 0,75 punktu.
Nazwa koloru Mysterious Blue była głównym powodem dla którego zakupiłem ten atrament. Okazał się on po prostu granatowy, ale pewną tajemnicę z pewnością skrywa. O tym jednak napiszę w podsumowaniu.
Czas na Ocenę Końcową Atramentu:
Po podłożeniu wartości pod wzór otrzymujemy:
Ocena Końcowa Atramentu Waterman Mysterious Blue wynosi 14,49
Dokonując testu atramentu Watermana wciąż nie mogłem się pozbyć wrażenia, że gdzieś już ten kolor widziałem... Bardzo mi przypominał Parkera Quink Blue-Black. Sprawdziłem. Okazuje się, że oba atramenty mają niemal identyczną charakterystykę i na moje oko identyczny kolor. Biorąc pod uwagę, że pochodzą od tego samego producenta wniosek nasuwa mi się tylko jeden. Tajemniczy Niebieski Watermana faktycznie skrywa pewną tajemnicę, która może być dla niektórych bulwersująca. Pomimo to uważam go za udaną produkcję i gdy następnym razem będę mógł wybrać między tańszym Quinkiem Blue-Black a droższym Mysterious Blue, wybiorę Watermana, gdyż naprawdę przypadła mi do gustu jego butelka.